על שווקי חג המולד בגרמניה – וָוינָכטמָרקט

צילום: פסטיבלים וקרנבלים בעולם © כל הזכויות שמורות
בשוק חג המולד
צילום: פסטיבלים וקרנבלים בעולם © כל הזכויות שמורות

על שווקי חג המולד בגרמניה – וָוינָכטמָרקט  Weihnachtsmarkt

מאת: יעקב פורת

שווקי חג המולד מציינים בערים רבות פתיחה של רצף אירועים חברתיים ודתיים נוצרים המתחילים במחצית השניה של נובמבר ורובם מסתיימים יום לפני חג המולד ב- 23 בדצמבר. נהדר לשוטט בין ביתני השוק המקושטים והחגיגיים. אלה אינם שווקים במובן המוכר של המילה אלא ירידים חגיגיים נקיים ומסודרים של יופי ואסטטיקה מכניסת אורחים.

שווקי חג המולד – מתי
כל שנה החל מהמחצית השנייה של חודש נובמבר ועד ליום 23 בדצמבר, מציינים בעולם הנוצרי את ימי ה – "אדוואנט". זוהי תקופת ארבעת השבועות הכוללים את ארבעת ימי ראשון (ימי א')  שלפני חג המולד, בהם העולם הנוצרי עורך את ההכנות לאירוע התגלותו של ישו. בימים אלה, כמו בכל אירופה, חשים את בואו של חג המולד ומרכזי הערים של גרמניה הופכים באחת למוקדים חגיגיים וקרים.

 

המראה הנפלא של היריד הצבעוני
כיכרות הערים מתמלאות ביתני עץ מקושטים באורות צבעוניים, מנגינות חג נשמעות מכל עבר, ירידי שעשועים מוקמים בין לילה ולמרות הקור העז, אלפי מקומיים, תיירים ומשפחות עם ילדים בכל הגילאים משוטטים בין מתקני השעשועים והביתנים המוכרים מתנות וקישוטי חג.

שווקי חג המולד בגרמניה מהווים למקומיים אירוע תרבותי מהמעלה הראשונה, המבקרים נהנים ממפגש ערב חברתי מיוחד המתקיים בכיכר המושלגת והקרה תחת כיפת השמיים על רקע בקתות העץ המוארות באלפי נורות צבעוניות.

המבקר בשווקים לא יכול להישאר אדיש למראה ההמונים העומדים ליד דוכני המכירה, נשענים על שולחנות עץ גבוהים ולוגמים משקאות אלכוהליים חמים  מספל קרמיקה מסורתי בצבע כחול שעליו מופיע כיתוב שם העיר וסמלה. היין החם גלוּוָיין –  Glühwein, הסיידר והפונץ' הלוהטים מחממים את הלב, את הגוף ונשמת החוגגים בכיכר הקפואה.

מה מוציא את ההמונים בלילות הקרים אל כיכר
פגשתי באחד משווקי חג המולד של מינכן (ביקרתי בשלושה) את שטֶפן קלוּגֶנהוֹף – (Stefan Klugenhof, 34), שטייל בין הביתנים הזוהרים עם רעייתו ושני ילדיו בני שלוש ושבע. מתוך סקרנות שאלתי בנימוס מה מביא אותו, את רעייתו והילדים לשוק בלילה קר כל כך; תשובתו היתה פשוטה ומאוד אישית:

"זוהי אחת התקופות היפות ביותר של השנה. הביקור בשוק מאפשר לנו לפגוש חברים שלא פוגשים ביום יום, לשוחח להתעדכן ולשתות משהו יחד. אני אוהב את הטיול בין הדוכנים שמזכיר לי את שנות ילדותי בהן כל שנה הורי לקחו אותי ואת אחיותי לטיול קניית קישוטי חג ובילוי מלא חוויות בשוק החגיגי.  המנגינות ושירי החג, ריחות הערמונים החמים הנצלים על גחלים, טעמו של תפוח העץ המצופה והמתוק, צמר הגפן המתוק, הנסיעה ברכבת הזעירה ובקרוסלה המסתובבת, “ואיך לא”; המפגשים עם סנטה קלאוס, מופעי לידת ישו ושירי החג של מקהלות אחר הצהרים בכנסייה, כל אלה מזכירים לי תקופות נהדרות משנות ילדותי. לכן, אני מרגיש חובה להעניק אותן חוויות ילדות גם לילדי".

ההסבר של שטֶפן משקף היטב את האווירה הקסומה של בילוי בלילה חורפי בכיכר שוק חג מולד ומסביר חלקית את תופעת הגעתם של המוני האדם לשוק "הקר".

מסקנה – זר כן יבין זאת…
הביקור בשווקי חג המולד באירופה ובגרמניה בפרט, מהווים חוויה נהדרת לכל תייר, שווה "לצאת מהקיבעון" האומר שבנובמבר-דצמבר קר ולא נעים באירופה, ההיפך הוא הנכון: מתלבשים היטב בביגוד חורפי חם ומתאים ועושים טיול שווקי חג מולד בערים שונות, דבר ההופך את החורף לחם ונעים.

לרשימת שווקי חג המולד בגרמניה

הוספת תגובה

כתיבת תגובה חדשה

האתר משתמש בעוגיות דפדפן (cookies) על מנת לספק את חווית השימוש הטובה ביותר באתרינו, על ידי המשך שימוש באתר זה אנו מניחים כי הינך מאשר את המשך השימוש בעוגיות אלו, לחץ כאן כדי לקרוא את מדיניות עוגיות הדפדפן שלנו.